fbpx

Kosmetyki DUETUS z rabatem -15%

Sprawdź typ swojej cery

Na pewno kiedyś zdarzyło Ci się kupić krem, który nie nawilżał odpowiednio Twojej skóry, płyn do demakijażu podrażnił cerę, albo pianka powodowała uczucie pieczenia. Wybranie odpowiednich kosmetyków nie jest łatwe – każdy z nas ma nieco inne wymagania i potrzeby pielęgnacyjne. Dlatego zanim rzucisz się w wir testowania różnych kosmetyków, najpierw lepiej poznaj własną skórę!

Poznaj typ swojej cery

Aby prawidłowo określić typ cery, dokładnie obserwuj zachowanie swojej skóry. Sprawdź, jak reaguje na mycie wodą, preparatem oczyszczającym (np. Żelem do mycia twarzy) i pocieranie wacikiem podczas wykonywania demakijażu płynem micelarnym. Zobacz, czy negatywnie wpływają na nią zmiany temperatur i warunki atmosferyczne, takie jak wiatr, suche powietrze, czy słońce i jak zachwuje się w klimatyzowanych pomieszczeniach. Biorąc pod uwagę wszystkie te czynniki, z dużym prawdopodobieństwem uda Ci się określić rodzaj cery.

4 podstawowe typy cery

Cera normalna

Jeśli posiadasz ten typ cery, to masz ogromne szczęście! Występuje ona bowiem głównie u dzieci przed okresem dojrzewania i posiadają ją tylko nieliczni dorośli. Często określa się ją jako skórę idealną – jest miękka, gładka, ma zdrowy i równomierny kolor, bez plam i przebarwień. Dobrze reaguje na oczyszczanie, które nie powoduje uczucia ściągnięcia czy zaczerwienienia. Cera normalna nie przetłuszcza się i nie błyszczy po całym dniu. Niestraszne jej także zmiany temperatur i niekorzystne warunki atmosferyczne. Toleruje kremy o gęstych i tłustych formułach, a wypryski pojawiają się na niej tylko sporadycznie.

Cera sucha

wymaga szczególnej opieki i ostrożności, ponieważ najszybciej się starzeje, jest cienka i narażona na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych. To ze względu na małą ilość gruczołów łojowych, odpowiedzialnych za produkcję naturalnej warstwy, chroniącej skórę przed utratą wilgoci. Skóra sucha szybko traci elastyczność, staje się szara i matowa, a na jej powierzchni pojawiają się zmarszczki. Źle reaguje na oczyszczanie, któremu towarzyszy uczucie ściągnięcia. Lekkie kremy są dla niej niewystarczające – skóra szybko je wpija i pozostaje gładka tylko na chwilę. Zmiany temperatury i niesprzyjające warunki atmosferyczne sprawiają, że jest zaczerwieniona i zaczyna się łuszczyć. To typ cery, który wymaga przede wszystkim nawilżania – zarówno od zewnątrz, bogatymi w humektanty kremami, jak i od środka, odpowiednią ilością wody.

Cera tłusta

To totalne przeciwieństwo skóry suchej. W tym przypadku gruczoły łojowe działają zbyt intensywnie, przez co twarz nadmiernie się błyszczy. Skóra jest gruba, dzięki czemu jest bardziej odporna na oczyszczanie, uszkodzenia i złe warunki pogodowe. Osoby, które posiadają ten rodzaj cery często borykają się z wypryskamizaskórnikami, a nawet trądzikiem. Wbrew błędnemu przekonaniu, że skórę tłustą należy przesuszać – warto pamiętać o jej regularnym nawilżaniu. Do jej pielęgnacji sprawdzą się kremy o właściwościach matujących i regulujących wydzielanie sebum – np. Krem do twarzy na dzień i krem do twarzy na noc DUETUS. Należy również zadbać o dokładne, dwuetapowe oczyszczanie płynem micelarnym i żelem do mycia twarzy.

Cera mieszana

Posiada zarówno cechy skóry tłustej, jak i cery suchej. To jeden z najczęściej występujących typów cery i niestety – jeden z najtrudniejszych w pielęgnacji. Zazwyczaj przetłuszcza się w tzw. strefie “T”, czyli na czole, nosie i brodzie, natomiast jest przesuszona na skroniach i policzkach.

Mężczyzna oczyszcza skórę
Twarz

Jak oczyszczać męską cerę?

W dzisiejszych czasach dbanie o skórę to nie tylko domena kobiet. Pielęgnacja cery staje się dla wielu mężczyzn istotnym elementem codzienności. Odpowiednie oczyszczanie twarzy to

Czytaj więcej »
Shopping Cart
Scroll to Top