Tonizacja to etap często pomijany w pielęgnacji. Niektórzy uważają tonik za całkowicie zbędny, inni nie wyobrażają sobie bez niego życia. Na jego temat pojawiło się wiele mitów, z którymi postaramy się rozprawić raz na zawsze.
Jakie są najczęściej powielane mity na temat toniku?
- Mit 1: Tonik to kosmetyk do demakijażu
To kosmetyk o zupełnie innym składzie niż preparaty myjące, które zawierają detergenty. Jego rolą jest przywrócenie zrównoważonego pH skórze. Dodatkowo tonik usuwa resztki zanieczyszczeń, bakterii i makijażu, dlatego może być mylony z produktem myjącym. To kosmetyk, który powinien pozastawiać uczucie czystej skóry, ale nie zalecamy stosowania go jako samodzielnego kosmetyku oczyszczającego. Tonik do twarzy jest drugim etapem w pielęgnacji, zaraz po oczyszczeniu cery i przed nałożeniem kremu. - Mit 2: Tonik należy nakładać tylko w drugim etapie pielęgnacji
Podstawowym zastosowaniem toniku jest oczywiście tonizacja, czyli etap pomiędzy myciem, a przed nałożeniem kremu. Jeśli od czasu do czasu wykonujesz w domu peelingi lub maseczki, pamiętaj również o zastosowaniu toniku po zabiegu. Zmycie wodą kosmetyków powoduje zaburzenie pH skóry.
Poprzednia najniższa cena: 26,99 zł.
- Mit 3: Tonik należy stosować tylko do niektórych typów cery
Każda cera, niezależnie od tego, czy jest sucha, mieszana, czy przetłuszczająca się, potrzebuje tonizacji. Przekonanie, że tonik wysusza jest błędne. Wynika z faktu, że na rynku wiele produktów zawiera alkohol, który przy dłuższym stosowaniu działa negatywnie na każdy typ cery. Warto wybierać toniki z naturalnym składem. Oczywiście, jak każdy kosmetyk, tonik należy odpowiednio dostosować do swoich potrzeb. Dla cery suchej najlepszy będzie kosmetyk nawilżający, dla naczyniowej i wrażliwej łagodzący, a dla tłustej i mieszanej normalizujący. - Mit 4: Toniku nie da się zastąpić
Skoro to mit, to jak to zrobić? Doskonałą alternatywę stanowią hydrolaty, czyli wodne wyciągi kwiatowe (np. z róży), warzywne (np. ogórkowy), owocowe (np. malinowy) lub ziołowe (np. z nagietka). PH hydrolatów jest zbliżone do fizjologicznego. To łagodny kosmetyk, który bez obaw można stosować nawet na delikatną skórę twarzy i oczu.