fbpx

Kosmetyki DUETUS z rabatem -15%

Eco łazienka – co zrobić, by Twoja łazienka była przyjazna środowisku

Eco łazienka – co zrobić, by Twoja łazienka była przyjazna środowisku

Ekologiczne produkty w łazience

Łazienka to pomieszczenie, w którym spędzamy sporo czasu, zużywamy dużo wody i energii. Do higieny codziennie używamy kosmetyków, których skład i opakowania nie zawsze są przyjazne środowisku. Co zrobić, aby łazienka była bardziej ekologiczna? Mamy kilka prostych, sprawdzonych metod!

Oszczędzaj wodę i energię

Każdy Polak zużywa średnio około 100 litrów wody dziennie. Jak możesz się domyślać, najwięcej wody zużywamy właśnie w łazience. Jak ograniczyć to zużycie? Przede wszystkim przykładaj większą uwagę do tego, w jaki sposób korzystasz z zasobów wodnych. W większości przypadków wodę marnujemy podczas mycia zębów, nakładania żelu lub pianki myjącej na twarz, czy golenia brody. Pamiętaj, żeby zakręcać kran, kiedy tylko używanie wody staje się zbędne.

Mimo że kąpiel jest niezwykle relaksująca i przyjemna, na co dzień lepiej wybierać prysznic. Szacuje się, że prysznic pozwala nam zaoszczędzić około 40l wody! Podczas mycia ciała, włosów lub nakładania odżywki możesz zakręcić kran lub przynajmniej zmniejszyć strumień wody – to pozwala zaoszczędzić nawet kilka litrów wody na minutę!

Wychodząc z łazienki, pamiętaj o gaszeniu światła – to prosty nawyk, który nie tylko jest przyjazny dla planety, ale także dla… Twojego portfela! Warto również zwrócić uwagę na zużycie energii przez suszarkę do włosów, prostownicę czy golarkę elektryczną i podczas zakupu wybierać sprzęty energooszczędne.

Wybieraj ekologiczne kosmetyki

Kosmetyki, których używamy w łazience, często mają wpływ nie tylko na naszą skórę i włosy, ale także na środowisko. Jak wybierać kosmetyki ekologiczne?

Czytaj składy

Unikaj kosmetyków, które zawierają alergizujące, drażniące, toksyczne, sztuczne składniki. Do takich substancji należą m.in. parabeny, SLS, SLES, silikony, PEG-i, ftalany czy syntetyczne barwniki i zapachy (więcej na ten temat pisaliśmy w tym wpisie). Poza tym niektóre kosmetyki, takie jak np. peelingi mogą zawierać mikroplastik, który zanieczyszcza wodę i szkodzi zwierzętom morskim. Warto wybierać peelingi o naturalnych drobinkach ściernych, np. Peeling do twarzy Duetus.

Wybieraj kosmetyki naturalne,  ekologiczne, bazujące na składnikach pochodzenia roślinnego. Kosmetyki naturalne są nie tylko przyjazne dla środowiska, ale także łagodniejsze dla skóry i włosów.

Zwróć uwagę na opakowanie

Opakowania kosmetyków stanowią znaczną część odpadów generowanych w łazience. Aby ograniczyć ilość śmieci, warto wybierać produkty w szklanych lub metalowych słoiczkach lub butelkach, które można ponownie wykorzystać lub zrecyklingować. Szukaj kosmetyków w ekologicznych opakowaniach, oznaczonych odpowiednimi certyfikatami. Wybieraj kosmetyki w opakowaniach wielokrotnego użytku lub biodegradowalnych. Do produkcji kosmetyków Duetus wykorzystano tworzywo PCR, co sprawia, że opakowania są przyjazne środowisku.

Jeśli mieszkasz z partnerem, dziećmi lub innymi współlokatorami, możecie ograniczyć ilość kosmetyków do minimum. Świetnie sprawdzają się kosmetyki uniwersalne, przeznaczone zarówno dla kobiet i mężczyzn – np. Kosmetyki Duetus, których będziecie mogli używać wspólnie. Zrezygnuj z używania jednorazowych płatków kosmetycznych – możesz zastąpić je wielorazową rękawicą do demakijażu lub specjalnymi wacikami wielokrotnego użytku.

Jak widzisz, stworzenie eko łazienki nie jest wcale trudne. Wystarczy wprowadzić kilka prostych zmian i z rozwagą korzystać z łazienki. Dzięki temu nie tylko zadbasz o swoje zdrowie i urodę, ale też o środowisko i portfel. A czy Ty masz jakieś wskazówki, które pomogą stworzyć ekologiczną łazienkę?

Mężczyzna oczyszcza skórę
Twarz

Jak oczyszczać męską cerę?

W dzisiejszych czasach dbanie o skórę to nie tylko domena kobiet. Pielęgnacja cery staje się dla wielu mężczyzn istotnym elementem codzienności. Odpowiednie oczyszczanie twarzy to

Czytaj więcej »
Shopping Cart
Scroll to Top